U hitnoj pomoći im je trebalo desetak minuta da se popuni formular na računaru i odštampa plastična kartica sa Mirzinim podacima (Mislio sam da ovdje prvo pomognu čovjeku pa tek onda se bave formalnostima. Što se, zaboga, zove hitnom pomoći?). Zatim ih mevrouw sa recepcije uvede u jednu oveću prostoriju sa mnoštvom zavjesa. Jednu zavjesu odgurnu u stranu, ukaza se krevet na podesivom metalnom postolju koje se dole završavalo povelikim gumenim točkovima.
„Izvolite, sjedite tu. Sad će ljekar.” I namaknu zavjesu.
Sljedećih desetak minuta (ma kakvih minuta, deset stoljeća!) ništa se nije desilo. Mirza je mirno sjedio i povremeno bi mu glava padala na grudi. Ramiz se na to trzao, krišom zagledao dječaka i osluškivao njegovo jedva čujno disanje, nadajući se da se djetetu samo spava a ne da ga hvata nesvjestica od udarca u glavu. Sjedio je kao na vrelom ugljevlju ali se trudio da se to što manje primijeti i da se njegova uznemirenost, zabrinutost i nestrpljenje na prenese i na mališu. Kada se zavjesa konačno otvori i pojavi se bucmasta mlada žena u besprijekorno bijelom mantilu i sa fasciklom u ruci, optimizam kojim je zračilo njeno nasmijano lice odmah ga umiri.
„Goedenavond. Ma je li ovo naš veliki dječak? Zdravo, ljubavi, ja sam Tieneke.”
Pomilovala ga je po kosi gledajući ga pravo u oči.
„Ja sam Mirza.”
„Mirsa? Ko ti je dao tako lijepo ime?”
„Moj tata.”
Dječak pogleda u oca očigledno dvoumeći se da li da je ispravi, ali mu Ramiz laganim zatvaranjem očiju i napućivanjem usta dade znak da to nije nužno.
„Ramiz, aangenaam”, predstavi se ustajući sa stolice i pružajući joj ruku.
„Rekli su mi da si se udario? Je li te puno boli?”
„Ne, ne boli. Samo malo.”
Doktorica se okrenu prema Ramizu:
„Kad se to desilo?”
„Otprilike prije pola sata.”
„Je li dječak gubio svijest?”
„Nisam siguran. Da, mislim. Nakratko.”
„Jeste li mu stavljali led na uboj i davali da pije vode?”
„Led sam stavljao a vodu mu nisam davao. Je li trebalo da mu dam?”
Doktorica ne odgovori nego nešto zapisa u fasciklu.
„Je li se žalio da mu je hladno?”
„Ne.”
Opet zapisa nešto.
„U redu. Molim vas za još malo strpljenja. Sad će doktor.”
Zapanjen njenim zadnjim riječima zausti da je zapita: „A šta si onda ti?” ali ona ge preduhitri:
„Ja sam stažista”, i nestade iza zavjese.
Četvrt sata je prošlo dok se ne pojavi ljekar, jedan visok i mršav tridesetogodišnjak ozbiljna lica i očiju koje su nekako neprirodno žmirkale iza velikih naočara sa debelim okvirom. Mirza je već bio zaspao na stolici sa glavom oslonjenom na očeve grudi. Kad su ga razbudili, ponovila se procedura upoznavanja i postavljanja pitanja, koja se završi neočekivanim:
„Evo, doktor će za par minuta.”
Dakle, još jedan stažista. Ovdje treba doći dok si još zdrav, jer dok se doktor pojavi zacijelo ćeš se razboljeti. U međuvremenu će valjda ovdje i kakvog ljekara zaposliti.
A kada se zavjesa ponovo razmaknula i ušla čupava osoba kojoj je bilo teško odrediti ne samo godine nego i pol dok nije progovorila, Ramiz ne sačeka da im se ovo obrati nego upita:
„Jeste li i vi stažista?” a ovaj (ispostavilo se da se radi o muškarcu) ga pogleda kao da je upravo čuo najbudalastije pitanje u životu, kao da se u ovoj stanici hitne pomoći stažisti ukazuju rjeđe od Gospe u Međugorju, te suho odvrati:
„Doktor Bruinsma.”